مهمترین قطعات لپ تاپ در حقیقت هم برای تعمیرکاران، هم برای فروشندگان و هم برای خریداران لپ تاپ های نو و همچنین در هنگام خرید لپ تاپ استوک، اهمیت بسیار زیادی دارد. لپ تاپ می تواند قطعات سخت افزاری متعددی داشته باشد. شاید نام پردازنده، هارد، کارت گرافیک و… را بسیار زیاد شنیده باشید، اما آن چیزی که اهمیت دارد آن است که آیا این قطعات را به طور کامل می شناید؟ کارایی و کاربرد آن ها را می دانید و یا می دانید که نشانه های خراب شدن این قطعات چیست؟ در این مقاله سعی کرده ایم تا در مورد این قطعات و تمامی موارد و مسائلی که مربوط به آن هستند، صحبت کنیم.

آشنایی با مهمترین قطعات لپ تاپ

دسته بندی قطعات لپ تاپ

قطعات مختلف لپ تاپ به دو دسته قطعات درونی و بیرونی تقسیم بندی می شوند. این دسته بندی ها نشان می دهند که کدام نوع از قطعات در قسمت درونی لپ تاپ و زیر قاب لپ تاپ قرار می گیرند و کدام دسته از قطعات در قسمت بیرونی لپ تاپ قرار می گیرند که به راحتی نیز قابل لمس می باشند.

هر دسته از این قطعات می توانند کارایی های مخصوص به خود را داشته باشند. به همین خاطر نیز توصیه می کنیم تا اگر قصد خریدن لپ تاپ از انواع مختلف آن را دارید، حتما به این نکته توجه کنید که هر کدام از قطعات سخت افزاری لپ تاپ در چه وضعیتی قرار دارند و آیا نیاز به تعویض و یا تعمیر آن ها دارید یا خیر.

قطعات سخت افزاری بیرونی لپ تاپ

قطعات سخت افزاری بیرونی لپ تاپ نیز بخش مهم دیگری از قطعات هستند که می توانید آن ها را بررسی کنید. این بخش های سخت افزاری می توانند در صورتی که دچار مشکل شوند، به راحتی تعمیر گردند. دلیل این موضوع نیز دیده شدن هرگونه شکستی و خرابی است.

آشنایی با مهمترین قطعات لپ تاپ

·        کیبورد

اولین بخش مربوط به کیبورد لپ تاپ مورد نظر می شود. کیبوردهای لپ تاپ ها در واقع بخشی از لپ تاپ است که به وسیله آن می توانید تایپ کنید و بسیاری از اعمال مربوط به لپ تاپ را نیز انجام دهید. این موضوع سبب می شود تا کیبوردها اهمیت بسیار ویژه ای پیدا کنند. معمولا بروز هرگونه شکستگی و یا شکاف در کیبوردهای لپ تاپ قابل تعمیر نیست و نیاز است که آن بخش را به طور کامل تعویض کنید.

·        نمایشگر

نمایشگرها از جمله قطعاتی هستند که هم جزو بخش های سخت افزاری داخلی و هم جزو بخش های سخت افزاری خارجی محسوب می شوند. این موضوع سبب می شود تا نیاز به این موضوع داشته باشید که آنها را به طور کامل بررسی کنید. معمولا بخش سخت افزاری خارجی نیاز به مراقبت های زیادی دارد. برخورد هرگونه ضربه شوک و یا خراش با صفحه نمایش لپ تاپ می تواند باعث آن شود که نمایشگر دچار خرابی شده و نیاز به تعمیر آن پیدا کنید.

·        وب کم

هم وب کم ها و هم اسپیکرهایی که در انواع لپ تاپ ها و تبلت ها استفاده می شوند، می توانند جزو قطعات سخت افزاری لپ تاپ ها به حساب بیایند. این موارد به گونه ای طراحی شده اند که نیاز کاربران را به خوبی تامین کنند. به طور مثال وب کم هایی که در لپ تاپ ها وجود دارند، معمولا از لنزهای معمولی تر و عادی تری برخوردار هستند. این در حالی است که لنزهای گوشی های تلفن همراه بسیار حرفه ای تر طراحی می شوند. با این حال لنزهای وب کم ها حساسیت زیادی دارند و در صورتی که جسم سختی با آن ها برخورد کند، امکان این موضوع وجود دارد که لنزها دچار شکستگی و خرابی شوند.

·        اسپیکرها

برای پخش کردن ویدئوها، فایل های صوتی و موسیقی و… همواره نیاز به اسپیکرهای لپ تاپ دارید. اسپیکرهای لپ تاپ ها می توانند دو یا چهار عدد باشند. یکی از نکات مهمی که در خصوص این مدل از قطعات سخت افزاری وجود دارد، در مورد آن است که اسپیکرها معمولا تغییرات فاحش و زیادی ندارند. زیرا اسپیکرها غالبا کاربرد آنچنانی را برای کاربران نخواهند داشت. با این حال حداقل تعداد اسپیکرها یا همان بلندگوهایی که در یک لپ تاپ وجود دارد، می تواند دو عدد با توان های متفاوت باشد.

·        تاچ پد

قسمت تچ پد تنها یکی از بخش هایی است که در لپ تاپ ها وجود دارند و تبلت ها و کامپیوترهای شخصی و خانگی از آن بی بهره هستند. تاچ پدها در واقع می توانند کار موس و یا همان موشواره را انجام دهند. با استفاده از آن ها می توانید صفحات را جابجا کنید و ورق بزنید و همچنین می توانید به راحتی کلیک راست و چپ را نیز با استفاده از تاچ پد داشته باشید. تاچ پدها در واقع اگر دچار خرابی شوند، امکان درست کردن آن ها و یا تعمیر کردنشان وجود دارد. بنابراین نیازی نیست تا نگران این مسئله باشید.

آشنایی با مهمترین قطعات لپ تاپ

مقاله پیشنهادی: راهنمای تهیه لپ تاپ دست دوم و استوک

قطعات سخت افزاری درونی لپ تاپ

اما قطعات سخت افزاری درونی لپ تاپ، در حقیقت قطعات مهم تری به شمار می روند. از دو جهت این اهمیت وجود دارد. اولا ان که قطعاتی که زیر قاب لپ تاپ قرار می گیرند، دارای حساسیت بیشتری بوده و پردازندگی تمامی فعالیت های لپ تاپ را بر عهده دارند. این در حالی است که قطعات بیرونی لپ تاپ صرفا بخشی از کار را بر عهده دارند. مورد بعدی نیز آن است که اگر این قطعات دچار خرابی شوند، نمی توانید به سادگی آن ها را ترمیم کنید و این مسئله کمی کار را سخت تر خواهد کرد.

·        مادربرد

مادربرد یا بورد مادر که در واقع هسته اصلی یک لپ تاپ به حساب می آید، می تواند یکی از مهمترین قطعاتی باشد که در یک لپ تاپ می توانید ببینید. مادربردها می توانند تمامی فعالیت های لپ تاپ را در نظر بگیرند و بخش های مختلف آن را به یکدیگر ارتباط دهند. پردازنده و هسته اصلی لپ تاپ یک قطعه جداگانه است. این قطعه نمی تواند به صورت مستقیم با تمامی قطعات درونی و بیرونی کامپیوتر مورد نظر ما ارتباط بگیرد. در اینجا مادربرد می تواند وارد عمل شود و انتقال دادن دیتا و اطلاعات را بین پردازنده مرکزی و دیگر قطعات کامپیوتر انجام دهد.

تمامی قسمت های دیگر پردازنده ها بر روی مادربرد می توانند اجرا شوند. معمولا به دلیل اتصالات برق و یا نفوذ پیدا کردن آب به بخش داخلی لپ تاپ، مادربردها می توانند صدمه ببینند. همین موضوع باعث می شود تا مادربرد دچار سوختگی کامل و یا آسیب دیدگی جزئی شود.

·        پردازنده مرکزی

بخش بعدی با نام CPU یا پردازنده مرکزی شناخته می شود. سی پی یو در حقیقت می تواند مغز و هسته اصلی هر محصولی همچون کامپیوتر باشد که نیاز به پردازش اطلاعات دارد. این بخش در مهمترین قطعات لپ تاپ میتوان اصلی ترین آن نام برد.  CPUها می توانند مهمترین قطعاتی باشند که بر روی مادربردها نصب می شوند. این قطعات معمولا ریاضیات، منطق، آدرس دهی، پردازش اطلاعات و… را در یک کامپیوتر انجام می دهند.

قطعا این موضوع را شنیده اید که کامپیوتر مورد نظر شما می تواند دو یا چند هسته ای باشد. این موضوع نشان می دهد که می توانید هسته یا همان CPUها را به دو، چهار و یا حتی هشت و 12 هسته تقسیم بندی کرد. این کار قدرت پردازش هسته مرکزی را ارتقا می دهد و امکان پردازش کردن عملکردهای مختلف کامپیوتر با هسته های مختلف را به صورت همزمان فراهم خواهد کرد.

آشنایی با مهمترین قطعات لپ تاپ

·        کارت گرافیک

بخش بعدی با نام کارت گرافیک شناخته می شود که جزو مهمترین قطعات لپ تاپ هم هست. کارت گرافیک می تواند از جمله مهمترین قسمت هایی باشد که در لپ تاپ وجود دارد. با بررسی کردن کارت گرافیک متوجه می شوید که لپ تاپ های دارای کارت گرافیک بالا، توانایی این موضوع را دارند که به شکل راحت تر و بهتری بازی های کامپیوتری و برنامه های طراحی را اجراو پردازش کنند.

در واقع اگر بخواهیم عملکرد و وظیفه این بخش از کامپیوتر را در نظر داشته باشیم، می توانیم بگوییم که بررسی و پردازش کردن اطلاعات تصویری و همچنین برقرار کردن ارتباط تصویری و دیتا با نمایشگر، از جمله مهمترین وظایفی است که کارت گرافیک بر عهده دارد.

داشتن خروجی برای صفحه نمایش، خروجی برای تلویزیون و ورودی برای قسمت ویدئوها می تواند از جمله مهمترین ورودی و خروجی هایی باشد که در هر کارت گرافیکی در لپ تاپ ها وجود دارند.

بخش RAM یکی از بخش های مهمی است که احتمالا همه ما نام آن را شنیده ایم. این قسمت از کارت گرافیک می تواند سلول های تصویری را بر روی خودش داشته باشد که در نمایش نهایی بسیار اثرگذار هستند. معمولا رام های 512، یک ترابایت و… وجود دارند که هر کدام از آن ها می توانند تعداد مشخصی از سلول های تصویری را در خود داشته باشند.

·        رم لپ تاپ

یکی از مهمترین قطعات لپ تاپ رم آن می باشد. قسمت رم لپ تاپ ها با موضوع RAM کاملا متفاوت است. در گذشته صرفا رم های DDR, DDR2 بوده اند. این در حالی است که امروزه رم ها DDR4 و  DDR5 نیز داریم. هرقدر سرعت رشد تکنولوژی بیشتر باشد، بخش های مختلف لپ تاپ و به خصوص رم آن نیز پیشرفته تر خواهند شد.

رم را بر روی مادربرد و یا همان تخته اصلی و مرکزی نصب می کنند. این قطعه می تواند در ذخیره کردن موقتی اطلاعاتی که در لپ تاپ وجود دارد، کارآیی داشته باشد. معمولا اگر رم ها در لپ تاپ ها وجود نداشته باشند، نمی توانید اطلاعات موقتی، پردازش های سریع و… را در لپ تاپ ها داشته باشید. به همین خاطر نیز لازم است حتما رم مناسبی را در لپ تاپ خود استفاده کنید.

·        هارد دیسک ها

بخش بعدی که جزو قطعات سخت افزاری درونی و مهمترین قطعات لپ تاپ ها محسوب می شوند، هارد دیسک های لپ تاپ هستند. هارد دیسک ها در حقیقت به صفحه هایی انعطاف پذیر گفته می شود که بر روی آن ها را با یک ماده نرم می پوشانند. این ماده به شکلی است که امکان ذخیره سازی اطلاعات به صورت مغناطیسی را بر روی هارد دیسک مورد نظر ما فراهم می کند.

معمولا برای آن که بتوانند ظرفیت های مربوط به هارد دیسک ها را بیان کنند، از کلماتی همچون گیگابایت و ترابایت استفاده می کنند. هارد دیسک هایی که در دستگاه های کوچک همچون پخش کننده های موسیقی و یا لپ تاپ های قابل حمل وجود دارند، ابعاد کوچکتری نسبت به هارد دیسک هایی دارند که در کامپیوترهای بزرگ تر وجود دارند. همین موضوع سبب می شود تا سرعت انتقال داده ها و اطلاعات در این دستگاه ها با یکدیگر متفاوت شود.

آشنایی با مهمترین قطعات لپ تاپ

·        حافظه ذخیره سازی SSD

نوعی حافظه ذخیره سازی SSD در دستگاه های لپ تاپ داریم که با حافظه های ذخیره سازی HDD کاملا متفاوت هستند. به همین خاطر نیز گفته می شود که باید فرق این دو مورد را به خوبی متوجه شوید که در نهایت بدانید کدام مورد از این حافظه ها چه عملکردی دارد و چگونه می تواند به واکنش های بهتر و پردازش های سریعتر لپ تاپ ها کمک کند.

حافظه های SSD هم دارای سرعت بیشتری نسبت به حافظه های معمولی هستند و هم آن که می توانند قیمت های بالاتری را داشته باشند. به همین خاطر نیز معمولا در دستگاه ها و لپ تاپ هایی که از حافظه اس اس دی استفاده می کنند، شاهد قیمت های بالاتری می باشید.

فروشگاه آنلاین لپچند

زمانی که برای خرید انواع لپ تاپ استوک به فروشگاه های مختلف مراجعه می کنید، این نکته را باید در نظر داشته باشید که لپ تاپ های مدنظر شما آیا از نظر سخت افزاری و قطعاتی که دارند، در شرایط مناسبی به سر می برند یا خیر. زمانی که بتوانید این موضوع را بررسی کنید، متوجه می شوید که آیا خرید لپ تاپ مورد نظر صرفه اقتصادی دارد یا خیر. در این بخش به چند مورد از مهمترین ویژگی هایی که یک فروشگاه آنلاین لپ تاپ باید داشته باشد، اشاره خواهیم کرد. این ویژگی ها اهمیت زیادی در پیدا کردن یک فروشگاه آنلاین دارند و به همین خاطر نیز بهتر است حتما آن ها را در نظر داشته باشید.

·        تعرفه های مناسب

یک فروشگاه مناسب که در حال فروش لپ تاپ و به خصوص لپ تاپ های استوک است، لازم است که حتما تعرفه های مشخص و مناسبی را ارائه کند. ارائه کردن تعرفه های مناسب سبب می شود تا مشتریان زیادی بتوانند این محصولات را خریداری کنند و از آن ها استفاده کنند. در حالی که اگر فروشگاه مورد نظر تعرفه های بیش از اندازه ای را ارائه کند، تعداد مشتریان بسیار کم می شود.

·        کیفیت مناسب محصولات

معمولا محصولات استوک و دست دوم را نمی توانید از هر فروشگاهی تهیه کنید. این محصولات لازم است که حتما کیفیت های مناسبی را داشته باشند که مشتری بتواند چندین سال از محصول مورد نظر استفاده کند. در فروشگاه لپچند به این موضوع توجه زیادی می شود. تمامی محصولات ارائه شده در این مرکز دارای کیفیت های بسیار بالایی هستند.

·        توضیحات جامع و کاربردی

شما به عنوان یک مشتری نمی توانید اطلاعات کامل تمامی مدل های لپ تاپ را در اختیار داشته باشید. همین موضوع باعث می شود تا زمانی که برای خرید لپ تاپ به این فروشگاه ها مراجعه می کنید، نیاز به کسب اطلاعات کامل داشته باشید. این اطلاعات کامل می توانند توسط فروشندگان محصول به شما ارائه شوند. در صورتی که به سایت فروش محصولات مراجعه کنید نیز متوجه می شوید که با خواندن توضیحات هر محصول به طور کلی متوجه می شوید که آیا این نوع لپ تاپ برای شما کارایی دارد یا خیر.

·        رفتار مناسب

داشتن رفتار مناسب توسط پرسنل فروشگاه یکی دیگر از موارد بسیار مهم است. زمانی که برای خرید به صورت حضوری به یک فروشگاه مراجعه می کنید و یا آن که می خواهید تا از یک فروشگاه خرید کنید، لازم است حتما رفتار مناسبی را از افرادی که در فروشگاه در حال کار کردن هستند، ببینید. این رفتار مناسب می تواند شامل برخورد درست و حرفه ای با مشتریان، پاسخگویی کامل به سوالات مشتریان، رفع ابهام هایی که مشتری در ذهن خودش دارد و… باشد. به همین خاطر نیز باید حتما این نکته را در نظر بگیرید که رفتار مناسب پرسنل اهمیت زیادی دارد.

·        انواع روش های خرید

روش های مختلفی که یک فروشگاه برای خرید ارائه می کند، می تواند بسیار مناسب باشد. این روش های خرید می توانند به دو بخش روش های خرید حضوری و روش های خرید غیر حضوری یا آنلاین تقسیم بندی شوند. معمولا زمانی که به دنبال خرید کردن از یک فروشگاه هستید، باید بدانید که روش های خرید آنلاین دارای ریسک بالاتری هستند اما در وقت و هزینه هایی که صرف می کنید، کاملا صرفه جویی خواهید کرد.

در فروشگاه لپچند نیز به این موضوع توجه ویژه ای شده است. نوع روش فروش آنلاین انواع لپ تاپ های استوک و دست دوم را در این فروشگاه می بینید که به طور ویژه ای برای رضایت حال مشتریان ارتقا پیدا کرده است.

بیشتر بخوانید: تاریخچه لپ تاپ های هوآوی

کلام پایانی

متوجه شدید که هارد چیست، چه کارایی دارد و نشانه های سوختگی آن چه می باشد. کارت گرافیک چه کاربردی در لپ تاپ ها دارد و اگر لپ تاپ استوک بخریم آیا باید سالم بودن کارت گرافیک آن را چک کنیم یا خیر. در کنار این موارد با چند قطعه سخت افزاری مهم دیگر نیز به عنوان مهمترین قطعات لپ تاپ آشنا شدید. این قطعات می توانند در زمان خریدن لپ تاپ بسیار اهمیت داشته باشند، زیرا مسلما هر کدام از آن ها یک بخش از کار را برعهده دارند. به همین دلیل نیز بهتر است حتما این نکات را بدانید و به خوبی از آن ها استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *