چگونه صفحه کلید لپ تاپ خود را تعمیر کنید؟  خراب شدن صفحه کلید لپ تاپ می تواند تمام کارهای شما را مختل کند. صرفا با داشتن یک موس نمی توانید کارهای کامپیوتری خود را به راحتی انجام دهید. به همین خاطر نیز توصیه می شود تا صفحه کلید لپ تاپ خود را به دقت مورد مراقبت و نگهداری قرار دهید. با این حال اگر باز هم مشکلی برای صحفه کلید لپ تاپ شما پیش آمد، می توانید از اقداماتی که در ادامه بیان می کنیم، استفاده کنید و در نهایت اگر به نتیجه مناسبی نرسیدید، می توانید به یک تعمیرکار لپ تاپ مراجعه کنید.

دلایل خراب شدن کیبورد لپ تاپ

دلایل مختلفی برای خراب شدن کیبورد لپ تاپ وجود دارد. زمانی که این دلایل را بهتر بشناسید، متوجه می شوید که چگونه می توانید هر عیب و مشکل را برطرف کنید. برطرف کردن بسیاری از مشکلات را خودتان می توانید انجام دهید. این کار سبب می شود تا از صرف هزینه های اضافی بتوانید به خوبی جلوگیری کنید. بیایید رایج ترین مشکلات و مسائلی که برای کیبوردهای لپ تاپ اتفاق می افتد را با هم بررسی کنیم تا بتوانیم به نتایج درستی در این زمینه برسیم.

چگونه صفحه کلید لپ تاپ خود را تعمیر کنید؟

·         ورود مایعات به داخل کیبورد

کنار تمامی دکمه های موجود روی صفحه کلید، فضایی وجود دارد. زمانی که مایعات مختلفی از این فضاها وارد صفحه کلید می شوند، قطعا با خرابی لپ تاپ خودتان روبرو خواهید شد. این موضوع حتی می تواند سبب سوختگی مادربورد، هارد و… نیز شود.

·         ضربه و یا فشار

مورد بعدی که جزو دلایل خرابی لپ تاپ به حساب می آید، وارد شدن ضربه و یا متحمل شدن لپ تاپ به فشارهای زیاد است. این موارد زمانی که است که جسم سنگینی را بر روی لپ تاپ قرار دهید و یا لپ تاپ برای مدت زمان طولانی تحت فشار قرار گیرد. به همین خاطر نیز توصیه می شود تا از ورود ضربه به لپ تاپ و یا تحمل هرگونه فشار توسط لپ تاپ جلوگیری کنید.

·         تمیز نکردن کیبورد

مورد بعدی در خصوص تمیز نکردن کیبورد است. زمانی که کیبورد خود را تمیز کنید، متوجه می شوید که حجم زیادی از آشغال و گرد و خاک در بین مجرای کلیدها وجود دارد. این حجم از گرد و غبار سبب می شود تا کلیدها دچار اختلال در عملکرد شوند. به همین دلیل نیز بهترین کار آن است که کیبورد خود را حداقل هر هفته و یا هر دو هفته یکبار تمیز کنید.

مقاله پیشنهادی: آشنایی با مهمترین قطعات لپ تاپ

·         خرابی نرم افزاری

زمانی که کیبورد لپ تاپ شما خراب می شود، همیشه ایراد از سخت افزار نیست. بسیاری از اوقات نیز پیش می آید که مشکلات مربوط به بخش نرم افزاری هستند. به همین دلیل باید به دنبال مشکل در این بخش نیز باشید. اگر مشکل کار نکردن لپ تاپ شما مربوط به بخش های نرم افزاری باشد، بهترین کار آن است که لپ تاپ را به یک تعمیرکار ماهر بسپارید و از انجام دادن هرگونه اقدام سرخود و غیر حرفه ای، خودداری کنید.

خرابی کیبورد

نشانه های خرابی کیبورد

بعد از آن که دلایل مربوط به این موضوع را بررسی کردیم، می توانیم نشانه هایی که نشان می دهند کیبورد شما دچار خرابی شده است را نیز بررسی کنیم. این نشانه ها به گونه ای هستند که اگر به آن ها توجه نکنید، در نهایت مجبور می شوید تا کیبورد لپ تاپ را در عوض تعمیر کردن، تعویض کنید. بنابراین حتما بررسی این نشانه ها را جدی بگیرید.

  • جابجا تایپ کردن حروف و اعداد در کیبورد
  • عدم عملکرد داشتن برخی از حروف
  • تایپ شدن برخی از حروف به صورت اتوماتیک و به گونه ای که گویا دست خود را بر روی دکمه مورد نظر نگه داشته ایم.
  • کار نکردن کلیدهای F از شماره 1 تا 12

روش های تعمیر صفحه کلید

برای تعمیر کردن صفحه کلید لپ تاپ می توانید از روش های ساده ای استفاده کنید. البته یک نکته مهم وجود دارد و آن هم پیدا کردن علت اصلی خرابی است. اگر بتوانید دلیل اصلی خراب شدن کیبورد و یا کار نکردن برخی از دکمه ها را پیدا کنید، به شکل ساده تری می توانید صفحه کلید لپ تاپ خودتان را نیز تعمیر کنید. به یاد داشته باشید که این کار سبب می شود تا هم در زمان و هم در هزینه های احتمالی که می خواهید صرف کنید، بسیار صرفه جویی شود.

·         سشوار

زمانی که آب و یا هر نوع مایعات دیگری وارد صفحه کلید لپ تاپ شده باشد، تنها کاری که باید انجام دهید، خشک کردن کیبورد است که آن هم باید با سرعت زیاد انجام شود. اولا روی صفحه کلید را پاک کنید تا آب بیشتری به داخل آن نفوذ نکند. در قدم بعدی با استفاده از سشوار، سعی کنید تا آبی که در کیبورد ریخته شده است را خشک کنید. برای تاثیرگذاری بیشتر باد گرم سشوار می توانید برخی از کلیدها را با احتیاط از جای خودشان خارج کنید.

تمیزکردن کیبورد لپ تاپ با سشوار

·         راه اندازی مجدد

گاهی اوقات وجود باگ هایی در سیستم های نرم افزاری و سخت افزاری می تواند سبب شود تا کیبورد لپ تاپ دچار مشکل گردد. در چنین مواردی اگر مشکلی از قبیل ریختن آب و… وجود نداشته باشد، با ری استارت کردن لپ تاپ و یا همان راه اندازی مجدد لپ تاپ می توانید مشکل را برطرف کنید.

·         به روز رسانی صفحه کلید یا حذف کیبورد

روش بعدی که در بسیاری از مواقع نیز می تواند بسیار کارآمد باشد، مربوط به به روز رسانی صفحه کلید و یا حذف کیبورد است. این مسئله بیشتر در زمانی چاره ساز است که باگ و یا مشکلی در نرم افزار به وجود آمده باشد و به اصطلاح بخش کیبورد دچار هنگی شده باشد.

·         نصب درایو کیبورد

گاهی اوقات به دلیل نصب نبودن درایو بر روی کیبورد، این موضوع پیش می آید که قسمت کیبورد لپ تاپ دچار مشکل می شود. به همین دلیل نیز در چنین شرایطی می توانید درایو را حذف کرده و مجددا آن را نصب کنید. حتی می توانید پروسه نصب کردن را از ابتدا شروع کنید. برای این کار بر روی درایو کیبورد راست کلیک کنید و سپس گزینه PROPERTIES را انتخاب نمایید. در تب باز شده DEVICE REMOVAL بایستی گزینه drive را انتخاب کنید. زمانی که این گزینه را انتخاب  کردید، می توانید رایانه را مجددا راه اندازی کنید و ویندوز نیز به صورت اتوماتیک بر روی آخرین درایو نصب شده سوئیچ می کند. اگر درایو مشکل اصلی خرابی باشد، با این کار به طور کامل درست خواهد شد.

·         تمیز کردن کیبورد

یکی دیگر از مواردی که می توانید با استفاده از آن، کیبورد خودتان را تعمیر کنید، تمیز کردن آن می باشد. بسیاری از اوقات گرد و غبار و یا ذرات ریز مواد غذایی و… که در بین دکمه های لپ تاپ گیر کرده اند، می توانند دلیل خرابی کیبورد باشند. برای رفع این موضوع می توانید به سادگی کیبورد خودتان را با استفاده از یک فرچه، وکیوم جاروبرقی و مواد مخصوص تمیز کنید. اگر پس از تمیز کردن باز هم مشکل کیبورد برطرف نشد، بهتر است به سراغ تعمیرکار بروید.

·         تنظیمات زبان

گاهی اوقات تمامی کلیدهای کیبورد به خوبی کار می کنند و صرفا برخی از کلیدها هستند که عملکرد نادرستی دارند. برای درست کردن این حالت می توانید به سراغ تنظیمات زبان خود بروید. تنظیم کردن زبان کیبورد می تواند در حل این مشکل کمک زیادی کند.

مقاله پیشنهادی: 5 باور اشتباه درباره باتری لپ تاپ

فروشگاه لپچند

زمانی که برای خرید لپ تاپ استوک و دست دوم به فروشگاه های مجازی در گوگل مراجعه می کنید، باید مولفه های زیادی را در آن ها بررسی کنید. قسمت کیبورد لپ تاپ که تا اینجا در موردش صحبت کردیم، می تواند اهمیت زیادی داشته باشد. زمانی که می خواهید یک لپ تاپ استوک و دست دوم را خریداری کنید، حتما کیبورد و یا همان صفحه کلیدش را به دقت چک کنید. می توانید یک صفحه ورد را باز کرده و تمامی کلیدها را به ترتیب در آن صفحه امتحان کنید. مورد بعدی که باید در مورد صفحه کلید در نظر داشته باشید آن است که سرعت عملکرد و واکنش نشان دادن آن چقدر است. به طور مثال هر قدر بین زدن کلیدهای روی کیبورد و نمایش آن بر روی صفحه نمایش لپ تاپ فاصله کمتری باشد، می توان گفت که کیبورد عملکرد بهتری دارد.

کلام پایانی

در صورتی که قصد دارید تا حتما از فروشگاه لپچند یک لپ تاپ استوک و دست دوم را خریداری کنید، بهتر است در ابتدا از سلامت آن مطمئن شوید. این کار در این فروشگاه به شکل راحت تری انجام می شود زیرا کارشناسان بخش فروش به طور کامل و جامع شما را در این زمینه راهنمایی می کنند. نکته بعدی که باید بدانید آن است که اگر کیبورد لپ تاپ شما دچار مشکل شد، نیازی نیست تا آن را به طور کامل عوض کنید. به راحتی می توانید بسیاری از مشکلات کیبورد را همان طور که در قسمت های بالایی بیان کردیم، خودتان حل کنید. این مسئله سبب می شود تا از صرف هزینه های بیشتر بتوانید جلوگیری کنید.

امیدواریم مقاله چگونه صفحه کلید لپ تاپ خود را تعمیر کنید؟ برای شما مفید بوده. لطفا نظرات و پیشنهادت خود را در مورد این مقاله به ما در میان بگذارید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *