ترفندهای کاربردی در ویندوز برای سهولت در کار

در هر سیستم تکنولوژیکی که وجود دارد، ترفندهای کاربردی در ویندوز مختلفی وجود دارند که می توانند کار شما را بسیار ساده تر کنند. این ترفندهای مختلف به گونه ای هستند که علاوه بر صرفه جویی در زمان شما، حس بهتری را در استفاده کردن از لپ تاپ ها و کامپیوترها به شما می دهند. هر کدام از این موارد را بهتر است در این مقاله سعی کرده ایم معرفی کنیم تا شما نیز بتوانید در زمان لزوم از آن ها استفاده کنید. به طور کلی اگر نیاز به استفاده از این ترفندها پیدا کنید، متوجه می شوید که دانستن آن ها تا چه حد می تواند برای شما مفید واقع شود.

ترفندهای کاربردی در ویندوز

در ادامه این ترفندها را به شما آموزش خواهیم داد.

·        دکمه دسکتاپ

اولین مورد با نام دکمه دسکتاپ نمایش داده می شود. این دکمه می تواند در یک لحظه کاری کند که تمامی پنجره هایی که بر روی دسکتاپ باز کرده اید را به صورت کوچک تر و در یک صفحه مشاهده کنید. با استفاده کردن از این دکمه می توانید به شکل راحت تری صفحه مورد نظر خودتان را پیدا کنید. و کارایی هایی که در نظر دارید را مورد استفاده قرار دهید.

·        شخصی سازی منو استارت

تمامی کامپیوترها و لپ تاپ ها دارای بخش منو استارت هستند. در ویندوز 10 برای اولین بار این امکان به وجود آمد که بتوانید منو استارت را شخصی سازی کنید. و به پنجره ها و برنامه هایی که بیشتر مورد نیازتان هستند، دسترسی راحت تر و سریع تری داشته باشید.

برای آن که بتوانید این بخش را شخصی سازی کنید، به منوی استارت می روید، وارد گزینه setting یا همان تنظیمات می شوید و سپس وارد شخصی سازی می گردید. در این بخش گزینه های مختلفی وجود دارد که برای شما می تواند بسیار کارآمد باشد. به طور مثال می توانید کاری کنید که صفحه شروع به کار لپ تاپ تمام صفحه یا نیم صفحه باشد. با گزینه بعدی می توانید کاری کنید که برنامه در قسمت سمپ چپ به صوت ستونی نمایش داده شوند و یا نشوند. در این قسمت موارد دیگری نیز وجود دارند که می توانید آن ها را همان طور که مایل هستید مرتب و شخصی سازی نمایید.

·        داشتن چند دسکتاپ

این مورد از ترفندهای کاربردی در ویندوز بوده. حتما برای شما هم پیش آمده است که دیگر داشتن یک دسکتاپ تنها کار شما را راه نمی اندازد. گاهی اوقات نیز این کار صرفا برای حفاظت بیشتر از اطلاعات خودتان انجام می دهید. در این قسمت قرار است یاد بگیرید که چگونه چند دسکتاپ مختلف را به صورت همزمان با هم بر روی لپ تاپ خود داشته باشید. اولین بار این قابلیت در ویندوز 10 به نمایش گذاشته شد که در حال حاضر بهترین و کاربردی ترین نوع ویندوز محسوب می شود.

ابتدا دکمه win (ویندوز) را به همراه دکمه tab فشار می دهید. با این کار تمامی برنامه هایی که در حال اجرا هستند، باز می شوند. در این مرحله از گزینه بالا و سمت چپ، گزینه new desktop را انتخاب می کنید تا دسکتاپ جدید برای شما باز شود. در این صفحه جدیدی که باز شده است، می توانید اطلاعات و پروژه های جدیدتری را باز کنید. با این کار اطلاعات و صفحات شما با یکدیگر قاطی نمی شوند و به راحتی می توانید چندین کار را به صورت همزمان انجام دهید. برای آن که بتوانید بین صفحات دسکتاپ نیز جابجا شوید، باز هم همان گزینه های win به علاوه tab را فشار می دهید. تا بتوانید صفحات را در کنار هم ببینید و مورد که مورد نیازتان می باشد را انتخاب کنید.

یک نکته مهم در خصوص چند دسکتاپه بودن وجود دارد. این نکته نیز مربوط به آن می شود که باید رم و حافظه دستگاه از 8 به بالا باشد. در غیر این صورت با هنگی لپ تاپ روبرو خواهید شد که دردسرهای مخصوص به خودش را خواهد داشت.

·        قابلیت cloud clipboard

این قابلیت از ترفندهای کاربردی در ویندوز و یکی از مواردی است که مایکروسافت برای راحتی کاربران خودش به لپ تاپ ها و به طور کلی دستگاه های دیجیتالی اش اضافه کرده است. با استفاده از این قابلیت می توانید به راحتی متن ها و نوشته های خودتان را بین گوشی، تبلت، لپ تاپ و  دیگر وسایل الکترونیکی این چنینی که دارید، منتقل کنید. البته استفاده از این ترفند یک شرط بزرگ دارد. شرط آن نیز مربوط به این مسئله می شود که باید حتما در تمامی دستگاه هایی که به هم مرتبط کرده اید، از یک اکانت مایکروسافت دقیق و یکسان استفاده شده باشد.

·        حالت God mode

این حالت که به نام حالت برتر یا حالت خدا نیز شناخته می شود، از ترفندهای کاربردی در ویندوز بوده. به کاربر این امکان را می دهد که به تمامی قسمت های ویندوز به راحتی دسترسی داشته باشد. بر روی دسکتاپ راست کلیک نمایید. از گزینه new باید گزینه folder را انتخاب کنید. اسم پوشه جدیدی که قرار است ساخته شود را به GodMode.{ED7BA470-8E54-465E-825C-99712043E01C} تغییر دهید. حال تنها کاری که قرار است انجام دهید، این است که وارد این پوشه شوید و از امکانات و ترفندهای جدیدی که در اختیار شما قرار می گیرد، نهایت استفاده را ببرید.

·        استفاده از task bar

استفاده کردن از تسک بار نیز می تواند بخش بزرگی از ترفندها را در اختیار شما قرار دهد. با کلیک راست کردن بر روی این قسمت می توانید به بخش ها و میانبرهای مختلفی دسترسی داشته باشید. به طور مثال استفاده کردن از میانبر کورتونا که کاری مشابه با سیری در اپل را انجام می دهد. استفاده کردن از بخشی که مربوط به اخبار و سرگرمی های روزمره می شود، نحوه نمایش برنامه های در تسک بار و… همگی از جمله ویژگی هایی هستند که با استفاده کردن از این قسمت می توانید به آن ها دسترسی داشته باشید.

·        نصف کردن صفحه ویندوز

برخی از افراد هنوز هم نمی دانند که این امکان از زمان ویندوز 7 در لپ تاپ ها و کامپیوترها وجود داشته است. اما امروزه و در ویندوز 10 بسیار پیشرفت کرده است. برای ان که بتوانید صفحه مورد نظر خودتان را به شکلی تنظیم کنید که نصف صفحه را بگیرد، می توانید پنجره مورد نظر را بکشید و از یک سمت به صفحه دسکتاپ بچسبانید. با این کار صفحه دسکتاپ نصف شده و نصف دیگر نیز توسط صفحه مورد نظر اشغال می شود.

گاهی اوقات نیز نیاز دارید تا صفحه دسکتاپ را به یک چهارم تبدیل کنید و یک قسمت از این چهار قسمت را به صفحه دیگری اختصاص دهید. برای این کار صرفا همان پنجره ای که نیاز دارید تا به ابعاد یک چهارم تبدیل شود را به گوشه صفحه بچسبانید. با این کار می توانید به راحتی یک چهارم از صفحه را تغییر دهید.

·        ترفند command prompt

این امکان یکی دیگر از ترفندهای کاربردی در ویندوز و موارد مناسب و مهمی است که می توانید با استفاده از آن در زمانی که در صفحات مختلف در حال جابجایی هستید، دید شفافی از صفحه ویندوز نیز داشته باشید. برای فعال کردن این امکان در ویندوز 10 باید روی دکمه ویندوز کلیک کرده و در قسمت سرچ گزینه و عبارت command prompt را تایپ کنید.

زمانی که برنامه مورد نظر نمایش داده شد، آن را باز کنید. سپس بر روی قسمت بالایی پنجره مورد نظرراست کلیک کنید. با این کار یک منوی جدید برایتان باز می شود. گزینه آپشن ها یا همان properties را زده و سپس گزینه رنگ ها را انتخاب کنید. اسلایدر opacity را زده و می توانید عبارت command prompt را ببینید. که با استفاده از آن می توانید صفحه مورد نظرتان را بی رنگ و شفاف کنید.

·        روش باز شدن قفل لپ تاپ

با توجه به مدل و برند لپ تاپی که از وب سایت های معتبر در گوگل یا بیرون بصورت حضوری انتخاب و خریداری می کنید، می توانید روش های مختلفی را برای باز کردن قفل لپ تاپ خود انتخاب کنید. اگ لپ تاپ شما حسگر اثر انگشت داشته باشد، می توانید این روش را انتخاب کنید. برخی از لپ تاپ ها به شما این امکان را می دهند که از طریق تشخیص چهره قفل لپ تاپ خود را باز کنید.

فروشگاه لپچند

این مقاله توسط تیم تخصصی فروشگاه “لپچند” تهیه و تنظیم شده است. هدف ما در این فروشگاه آن است که علاوه بر فروش محصولات با کیفیت به شما مشتریان عزیز، بتوانیم اطلاعات شما در خصوص کامپیوترها و لپ تپ ها را نیز بهبود بخشیم. هر قدر اطلاعات بیشتری در این زمینه ها داشته باشید، انتخاب های بهتری نیز شامل حال شما خواهد شد. به همین خاطر نیز بهتر است حتما به نکاتی که در این مقالات بیان می شوند، توجه نشان دهید.

از سوی دیگر باید بگوییم که اگر بودجه کافی برای خرید لپ تاپ های نو و جدید را ندارید، می توانید با صرف هزینه ای بسیار کمتر، اقدام به خرید لپ تاپ استوک نمایید. که همان کارایی را دارند و می توانند حتی تا چندین سال نیز برای شما به خوبی کار کنند. صرفا باید توجه داشته باشید که از چه فروشگاهی خرید می کنید و لپ تاپ انتخابی شما چه ویژگی هایی را دارد.

در فروشگاه لپچند به راحتی انواع و اقسام لپ تاپ ها را می توانید پیدا کنید. که هر کدام از آن ها می توانند مربوط به یک برند خاص باشند و ویژگی های منحصر به فردی را نیز داشته باشند. برای آن که بدانید کدام محصول گزینه بهتری برای شما می باشد، لازم است حتما یا به توضیحات محصول درج شده در صفحات محصولات توجه کنید. یا آن که از کارشناسان بخش فروش در مورد این محصولات و انتخاب آن ها کمک بگیرید.

کلام پایانی

در این مطلب سعی کردیم تا ترفندهای کاربردی در ویندوز کامپیوترها و لپ تاپ ها می توانند برای شما کارایی داشته باشند را به شما معرفی کنیم. این ترفندها می توانند بسیار تاثیرگذار باشند. هم در زمان شما صرفه جویی کنند و هم باعث شوند تا کارهای شما به شکل راحت تر و بهتری انجام شود. برای آن که بتوانید در این خصوص اطلاعات بیشتر و کامل تری را نیز به دست آورید، می توانید به دیگر مقالات درج شده در سایت لپ چند مراجعه کنید. این کار سبب می شود تا آگاهی که نسبت به این محصولات دیجیتالی دارید نیز بسیار بیشتر شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *